Wielu Polaków oszczędza, by mieć na swoim koncie poduszkę finansową. Niestety nie jest to sposób na zwiększenie zysków. Są również tacy, którzy się decydują na ulokowanie pieniędzy na lokacie. Lokata daje zyski, ale niewielkie. Najlepszy pomysł na uzyskanie dochodu to inwestycje. Inwestowanie to zaangażowanie nadwyżki finansowej i czasu, aby później otrzymać zyski. W niniejszym przeglądzie 3 sposoby na inwestowanie wolnych środków.
W co inwestować wolny kapitał?
Produktów, w które można inwestować pieniądze, jest bardzo dużo. Mogą to być akcje, kruszce, kryptowaluty, handel walutami. Jednak produkt nie jest najważniejszy. Liczy się przede wszystkim umiejętne zarządzanie pieniędzmi i ryzykiem oraz strategia. Pamiętać też warto o tym, że nie ma jakiejś magicznej recepty na inwestowanie. Musisz samodzielnie wytypować rynki, które dadzą zyski. Niniejszy przegląd powinien pomóc Ci jedynie się zorientować w sytuacji w świecie inwestycji.
Porady dla początkującego inwestora
Zanim zaczniesz inwestować swój kapitał, musisz odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.
Trzy podstawowe pytania:
-
- Wysokość budżetu. Zastanów się, jakim dysponujesz kapitałem i ile jesteś gotów zainwestować.
-
- Ma to być długoterminowa czy szybka inwestycja? Szybka inwestycja to najczęściej niskie zyski i większe ryzyko. Im dłuższy czas, tym większe dochody z inwestycji i mniejsze ryzyko.
-
- Ile chcesz na tym zarobić? Jeżeli nie możesz zaakceptować wysokiego ryzyka, to nie możesz liczyć na wysokie zyski. Im większe zyski, tym większa możliwość stracenia pieniędzy.
Na podstawie udzielonych odpowiedzi sporządź plan inwestycyjny. Potrzebujemy go do porównania naszych osiągnięć z początkowymi założeniami. Jeżeli coś się nie uda, w każdym momencie będziesz mógł zmienić wybraną strategię.
Sposoby na inwestowanie pieniędzy
Każdy początkujący inwestor ma do dyspozycji wiele możliwości inwestycyjnych. Mogą to być zarówno inwestycje niskiego ryzyka, jak i wysokiego. Otóż, w co najlepiej inwestować wolne środki?
Obligacje skarbowe
Obligacje skarbowe to dłużne papiery wartościowe, które przynoszą niskie odsetki. Ich wypłatę gwarantuje Skarb Państwa, dlatego jest to inwestycja niskiego ryzyka. Inwestor wykupuje obligacje, tym samym otrzymując prawi na zyski. Indywidualny inwestor może nabyć wyłącznie obligacje detaliczne.
Złoto
Złoto to płynny aktyw, który znajduje się poza kontrolą banku centralnego i rządu. Państwo nie może pozbawić go siły nabywczej poprzez inflację. Dlatego też jest bezpiecznym sposobem inwestowania pieniędzy. Złoto można nabyć w postaci sztabek czy monet lokacyjnych\inwestycyjnych. Jest to raczej inwestycja długoterminowa, bo wahania cen na rynku metali szlachetnych są niewielkie.
Nieruchomości
Aby móc inwestować w nieruchomości, musisz posiadać solidny kapitał. Rynek nieruchomości to bezpieczna inwestycja, która gwarantuje długoterminowy dochód (wynajem\dzierżawa). Nieruchomości to aktywa materialne, więc ich wartość nigdy nie spadnie do zera.
Poza opisanymi sposobami inwestowania możesz też wkładać środki na lokatę w banku, inwestować w walutę, akcje, zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Wybór jest bardzo szeroki, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.