Inwestowanie jest jedną z ciekawszych form zarabiania pieniędzy. Wymaga ono sporo zaangażowania na początku i dokładnego zaznajomienia się z wszystkimi możliwościami oraz haczykami. Dla niektórych to łatwy zarobek, dla innych również pole do doskonalenia się. Początkowo najczęściej inwestorzy wybierają akcje, obligacje korporacyjne, fundusze inwestycyjne czy kryptowaluty. Większość takich inwestycji jest mało czasochłonna i nie wymaga naszego dużego zaangażowania. Bardzo wygodna opcja na początek. Czym są i jak mają się do powyższych instrumentów inwestycyjnych startupy? Czy warto inwestować w startup?

Czas na start

Startup są to tymczasowe organizacje lub innowacyjne przedsiębiorstwa z krótkim stażem na rynku. Poszukują one takiego modelu biznesowego, który zapewniłby im jak najkorzystniejszy wzrost. Niektóre źródła dodają, że startup charakteryzują się tym, iż kreując nowy produkt lub usługę, robiąc to w warunkach niepewnych. Głównym ich celem powinno więc być podbijanie kolejnych rynków oraz gwarancja szybkiego rozwój jednostki. Zgodna z założeniami modelu biznesowego oraz planami właścicieli czy inwestorów, jeśli tacy w projekcie istnieją. Jednak tym, co odróżnia startup od każdej potencjalnej, małej firmy, jest właśnie wspomniane przeze mnie wcześniej ryzyko. Działalność taka, powinna być również prowadzona przez jak najkrótszy okres.

Inwestowanie w CFD na akcje giełdowe

Startup – ryzyko i ocena

Każdy, kto chciałby zainwestować w startup, powinien skupić się na trzech jego podstawowych wariantach. Możemy wybrać startup, który dopiero jest pomysłem, ideą, którą ktoś chciałbym wprowadzić na rynek. Możemy wybrać również startup, który już jakiś czas na rynku istnieje, nie przynosząc jeszcze większych dochodów oraz całkowicie rentowny, ugruntowany startup. Przy tym ostatnim najłatwiej będzie ocenić ryzyko i zagrożenia inwestycji. Trafiają się jednak czasem pomysły albo produkty, które szybko przebijają się na rynku. Warto też pod takim kątem zaznajamiać się z działalnością poszczególnych przedsiębiorstw lub organizacji.

Czy warto inwestować w startup?

Ocenienie możliwości i potencjału danego startupu nie jest prostą sprawą. Jeśli jednak tego dokonamy, łatwiej będzie nam zadecydować czy taka inwestycja jest dla nas opłacalna. Ocenę taką można wykonać na podstawie danych, jakie posiadamy na temat startupu, w który chcemy zainwestować. Oprócz danych przyda się też doza intuicji, ponieważ dane często są dość okrojone, na przykład w przypadku, gdy startup jest jeszcze pomysłem. Jest jednak kilka niezmiennych kwestii, które ułatwią wybór. Warto zwrócić uwagę m.in. na oryginalność modelu biznesowego przy równoczesnym porównaniu go do modeli konkurencji. Istotne też jest to, jakie działania dotychczas wykonała firma. Być może istnieje już prototyp produktu lub MVP. Wtedy łatwiej będzie ci określić, czy docelowy produkt trafia w gusta i zapotrzebowania klientów. By podjąć decyzję czy warto zainwestować w dany startup, ważne będzie też to, czy założyciele planują rozwijać biznes sami. Być może będą woleli zainwestować w zewnętrzne zasoby przedsiębiorstwa, które również warto znać.

Tagi: , , ,

Podobny wpis

Nie ma nic podobnego.

0 Comments

Leave a Comment